Vrste bazenaKompanija Unitehnik, osim inženjeringa u oblasti izgradnje, opremanja i održavanja bazena i Spa centara, nudi i savetodavne usluge. Ukoliko se dvoumite oko dimenzija, ili tipa vašeg bazena, naš tim stručnjaka je tu, da vam svojim savetima otkloni dileme i pomogne prilikom odabira bazena koji odgovara vašim potrebama. Po načinu kretanja vode i aspiraciji nečiste vode iz bazena razlikujemo dve osnovne vrste bazena:
Kod bazena skimerskog tipa nečista voda se kreće ka otvorima u zidu (skimerima), zahvata i odvodi na preradu. Kod bazena manjih dimenzija, namenjenih porodičnoj, nekomercijalnoj eksploataciji, brojnije su razne varijante skimerskih bazena jer su jednostavniji i zahtevaju manji budžet u odnosu na prelivne.
Bazen skimerskog tipa sa osnovnim elementimaKod bazena prelivnog tipa voda se sa dna podiže vertikalno, preliva se preko ivica bazena u prelivni kanal, koji je dalje odvodi na preradu. Bazeni veći od 16 x 8 m, poluolimpijski, olimpijski i veći, bazeni komercijalne upotrebe, grade se kao prelivni zbog velikog broja korisnika.
Bazen prelivnog tipa sa osnovnim elementimaNajčešće korišćeno sredstvo za filtriranje vode je posebno granulisan kvarcni pesak, smešten u velikom filterskom sudu, kroz koji polagano teče voda, ostavi čestice nečistoće u pesku i prečišćena se vraća u bazen. Nataložena nečistoća se povremeno ispere iz peska obrnutim tokom vode i izbaci u kanalizaciju. Ovakav način rada znači da u prostoriji koja služi za smeštaj opreme (filter stanici) treba obezbediti priključak na kanalizaciju (radi ispiranja filtera), vodovod (nije obavezno) radi dopune bazena vodom i naravno priključak za struju kojom se napajaju pumpe i drugi uređaji. Osim peska za filtriranje se danas koriste staklene granule i razne vrste sintetičkih poroznih materijala (poliesterske tkanine i slično). Najčešće korišćeno sredstvo za dezinfekciju su hlorna sredstva (tečna, u granulama, ili tabletama), a uz ova sredstva koriste se sredstva za korekciju pH vrednosti vode (kiselost ili bazičnost) sredstva za sprečavanje razvoja algi i eventualno sredstva za flokulaciju, odnosno slepljivanje čestica u krupnije formacije, kako bi ih filter lakše zadržao. Dopunska dezinfekcija se postiže savremenim UV sterilizatorima koji ultravioletnim zracima uništavaju mikroorganizme i organska jedinjenja hlora (hloramine). Sredstva za hemijski tretman se mogu dozirati ručno, prema preciznim uputstvima ili automatski, pomoću uređaja koji prate stanje vode i automatski održavaju sve zadate parametre doziranjem pomenutih hemikalija. |